Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   

Depilace a epilace aneb vylaďte se do plavekHladké tělo je dnes pro většinu z nás samozřejmou součástí ideálu krásy. Odstraňování chloupků je aktuální především v letním období, kdy chodíme v krátkých šatech nebo v plavkách a odhalujeme tak větší část svého těla.

 
Depilace a epilace jsou označení pro dva základní způsoby odstraňování chloupků. Zatímco při depilaci dochází pouze k odstranění viditelné části chloupků, při epilaci jsou odstraňovány celé chloupky (včetně kořínků). Nejběžnějšími metodami depilace jsou holení a chemická depilace (depilační gely, mléka, pěny nebo krémy). V případě epilace je nejčastější vytrhávání chloupků pomocí epilátorů, vosků či cukrové pasty. Nejúčinnější a cenově hůře dostupnou metodou odstraňování chloupků je epilace laserem nebo elektrickou jehlou.

Holení

Holení pomocí žiletek (holítek) nebo holicích strojků je jedním z nejjednodušších a cenově nejdostupnějších způsobů odstraňování chloupků. To jsou také hlavní důvody, proč patří holení mezi nejpoužívanější metody a to i přesto, že se musí často opakovat (po 2 - 4 dnech), že dochází k zdrsnění chloupků, chloupky často zarůstající a také hrozí poranění říznutím. Důležitým doplňkem při mokrém holení (žiletkami) jsou holící pěny, které změkčují chloupky a zároveň zmírňují podráždění pokožky.

Chemická depilace

Při chemické depilaci dochází k rozpouštění vlasového keratinu a narušení přirozené struktury chloupků pomocí depilačních gelů, krémů, mléka nebo pěny. Chloupky, které působením účinných látek změknou se, velmi snadno se lámou a lze je snadno odstranit pomocí škrabky nebo špachtličky. Výhodou této metody je její trvanlivost (depilace se musí opakovat po 10-14 dnech) a také to, že dorůstající chloupky nejsou drsné, jako v případě holení. Nevýhodou chemické depilace je naopak možné riziko alergické reakce pokožky na některé depilační přípravky. Jednotlivé přípravky je proto vhodné nejprve vyzkoušet na malém kousku kůže.

Epilátory

 
Vytrhávání chloupků epilátorem patří vedle holení mezi nejčastěji používané způsoby odstraňování chloupků. Po použití epilátoru zůstává pokožka hladká několik týdnů (4 - 6 týdnů) a proto je ve srovnání s holením mnohem trvanlivější. Nevýhodou vytrhávání chloupků je jeho relativní bolestivost a podráždění pokožky. Epilaci je vhodné provádět například po koupeli, kdy je kůže měkká a póry jsou otevřené. Kvůli zvýšenému podráždění pokožky je dobré vytrhávání provádět na noc, během níž se může pleť dostatečně zregenerovat. Bolestivost vytrhávání pomáhají zmírnit speciální funkce některých epilátorů, jako je například studený vzduch znecitlivující pokožku nebo napínání chloupků před jejich vytrhnutím.

Vosky a cukrové pasty

Epilace pomocí vosku nebo cukrové pasty je podobně jako vytrhávání chloupků pomocí epilátoru sice relativně bolestivou (tato metoda se nehodí pro citlivé partie) ale současně velmi účinnou metodou, po níž zůstane pokožka hladká až 6 týdnů. Při pravidelné epilaci navíc chloupky dorůstají pomaleji a zároveň jsou jemnější a řidší. Ošetření se provádí nanesením teplého vosku, popřípadě pasty na suchou pleť (minimální délka chloupků je 5 - 10 mm). Po přilepení na pleť se proužky odstraní strhnutím proti směru růstu chloupků.

Epilace laserem

Laserová epilace je nejúčinnější a přitom nebolestivou metodou (v průběhu ošetření můžeme pociťovat teplo nebo lehké štípání), jejíž výsledkem by mělo být zničení kořínku chloupků a tím i trvalé odstranění chloupků. Laser je na kořínky chloupků naváděn pomocí pigmentu v nich obsaženém a proto je tato metoda účinná především u lidí, kteří mají světlou pleť (pokožka by neměla být čerstvě opálená) a tmavé chloupky. Podle rozsahu epilace může ošetření trvat několik minut nebo až několik hodin. Protože laser je chopen odstranit pouze chloupky v růstové fázi, tak se musí zákrok zhruba čtyřikrát opakovat. Před zákrokem není možné chloupky minimálně 6 týdnů vytrhávat. Místo vytrhávání je však možné chloupky holit nebo odstraňovat pomocí depilačních gelů, krémů, mléka nebo pěny.

Epilace elektrickou jehlou

Odstraňování chloupků elektrickou jehlou je velmi pracná a bolestivá metoda na bázi elektrolýzy (vlasovou cibulku spálí elektrický proud vedený pomocí jemné jehly), která se používá k trvalé epilaci specifických partií jako jsou rty (knír), brada, krk nebo prsní dvorce. Ošetření se musí několikrát opakovat než chloupky postupně zeslábnou, zesvětlají a nakonec úplně zmizí.


Petra Slavíková, 10. května 2015Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>Barvíte si vlasy?
Ano
59%
Ne
43%
Vybrané články
Jak vybrat parfém?
Péče o pleť v zimě
Rozhovor - Gabriela Krejcarová
Další články >
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů