Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   

Jak vybrat parfém?Parfémy a vůně se staly nepostradatelnou součástí našeho stylu, která dotváří krásu a šarm nejenom u žen ale i neustále rostoucího počtu mužů. Parfémy a vůně jsou často také dárkem, kterým děláme radost svým přátelům a blízkým.

Koncentrace vůní

 
Vůně rozdělujeme podle intenzity dané koncentrací parfémových kompozic na parfémy, u nichž se podíl vonných látek pohybuje mezi 15 a 40 % a slabšími parfémovými, toaletními a kolínskými vodami. Parfémové vody (Eau de Parfum) obsahují 12 - 15 % vonných látek, toaletní vody (Eau de Toillete) 6 - 12 % a Kolínské (Eau de Cologne) pouze 4 - 6 %. Specifikem kolínských vod, které mají nejnižší podíl aromatických látek, je naopak vysoká koncentrace lihu (60 - 70 %), v němž jsou tyto látky rozpuštěny. Vůně s nižší koncentrací parfémových kompozic jsou slabší a méně trvanlivé a proto je musíme aplikovat několikrát denně. Tomu odpovídá také jejich nižší cena.

Druhy a struktura vůní

Vůně dělíme podle charakteristických vlastností do mnoha skupin. Vedle tradičního dělení na dámské a pánské, dělíme vůně na květinové, orientální, chyprové (cypřišové), citrusové, dřevité, kožené nebo kapraďové (fougere). Vedle toho se můžeme setkat také s označením vůní jako osvěžující, sportovní nebo elegantní. První část vůně, kterou ucítíme jako první, se označuje jako hlava. Tuto složku vůně vnímáme zhruba 15 minut. Po jejím odeznění působí srdce vůně (2 - 3 hodiny) a nakonec její základ, který působí 3 - 4 hodiny (u některých parfémů to mohou být až desítky hodin).

Výběr vůně

 
Při výběru parfému bychom měli mít na paměti, že se po aplikaci mísí s tělesným pachem, čímž vzniká zcela unikátní vůně. Pokud si tedy koupíme stejný parfém, jaký používá kamarádka, tak můžeme nakonec vonět jinak. Ze stejného důvodu se nemůžeme řídit ani podle vůně vzorku na testovacím papíru, který dostaneme v parfumerii. Vůni musíme vyzkoušet doslova "na vlastní kůži". Testovaná vůně by se měla nechat rozvinout, tak abychom mohli posoudit všechny její části. Kvůli míchání vůní a únavě čichu bychom neměli najednou zkoušet více než 2 nebo 3 vůně.

Používání vůní

Pro nanášení vůní je nejhodnější pokožka na dobře prokrvených místech, jako jsou prsty, krk, partie za ušima, zápěstí nebo loketní a podkolenní jamky. Velmi dobře se vůně drží také v čerstvě umytých vlasech. Nanášení vůní na oděvy bychom se měli raději vyhnout, abychom předešli možnému vzniku skvrn.

Při použití parfémů postačí k navonění pár kapek, u méně koncentrovaných vod je naopak nezbytné použít větší objem nebo častější navonění. Při volbě vůně bychom měli kromě příležitosti zohlednit také roční období. Zatímco v letním období volíme spíše lehčí květinové nebo citrusové vůně, v zimně jsou vhodnější těžší orientální nebo kořeněné parfémy. Obezřetní bychom měli být při slunění, kdy může být vůně příčinou vzniku alergických reakcí.

Trvanlivost vůní

Zatímco parfémy vydrží maximálně po dobu 12 měsíců, toaletní vody mohou dobře sloužit až 2 roky. Velký vliv na životnost vůní má způsob aplikace. Vůně ve spreji mají výrazně delší životnost než vůně flakonové, které přicházejí do přímého styku s pokožkou. Degradace vůní se často projevuje tím, že dojde k jejich ztmavnutí nebo zežloutnutí. Vůně jsou velmi citlivé na světlo, které mění jejich barvu, konzistenci i vůni. Parfémy i toaletní vody bychom proto měli mít uloženy ve tmě, k čemuž nám postačí originální papírová krabička.


Petra Slavíková, 14. října 2014Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>Barvíte si vlasy?
Ano
59%
Ne
43%
Vybrané články
Jak pečovat o kosmetiku
Krása podle barevných typů
Rozhovor - Petra Měchurová
Další články >
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů