Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   

Krása podle barevných typůPřestože je každá žena jedinečná, tak jsou si některé ženy podobné tím, že mají společnou barvu nebo tón pleti, vlasů, očí a rtů. Podle těchto rysů rozlišujeme čtyři typy - jarní, letní, podzimní a zimní. Tento barevný typ je základem, z něhož bychom měli vycházet nejenom při oblékání, ale také při líčení a volbě doplňků a šperků.

Nejznámějším barevným modelem je systém ročních období, který rozlišuje čtyři barevné typy, podle barvy pleti, očí a vlasů a barev, které dominují v daném ročním období (zařazení do některého z ročních období nemá žádnou souvislost s datem narození). Při určení barevného typu je přitom rozhodující barva pleti, která se v průběhu života nemění tak, jako tomu může být například u vlasů.

Zatímco pro jarní a podzimní barevné typy jsou charakteristické teplé tóny (typickými teplými barvami jsou červená, hnědá nebo a oranžová), tedy zlatavá pleť, zlaté odstíny vlasů a zlato-hnědé odstíny očí, pro letní a zimní jsou naopak příznačné studené odstíny (typickými studenými barvami jsou modrá, azurová nebo růžová), tedy bledá, narůžovělá pleť, popelavé odstíny vlasů a šedo-modré odstíny očí.

Ze specifik jednotlivých barevných typů vycházejí doporučení pro výběr vhodného tónu líčení, barvy vlasů, oděvů, šperků nebo brýlí. Jestliže pro jarní a podzimní (teplé) barevné typy jsou vhodné barvy se žlutým podtónem a zlaté doplňky, pro letní a zimní (studené) typy se hodí barvy s modrými podtóny a doplňky ze stříbra, bílého zlata nebo platiny. Letní a zimní, oba studené typy, se vzájemně liší zejména v kontrastech. Zatímco výraznějším zimním sluší výrazné barevné kontrasty a vzory, tak k méně výrazným letním typům ladí naopak méně kontrastní varianty.

Jarní typ

Ženy tohoto barevného typu mají světlou pleť se zlatavým nebo broskvovým nádechem. Jejich pleť se dobře opaluje a získává tak medovou nebo zlatě hnědou barvu. Zlatavé jsou také zpravidla i jejich vlasy, řasy a obočí. Rty bývají jemně červené nebo teple růžové. Make-up a líčení by měly být lehké a přirozené. Ke zvýraznění se hodí jemné světlé nebo pastelové tóny. Pro rty je ideální bezbarvý lesk. Pokud se jarní typ rozhodne pro barvení vlasů, pak by se měly nejlépe zesvětlovat.

Jarním typům velmi sluší barvy se žlutým nebo zlatavým podtónem (meruňková nebo zlatě-béžová). Pokud zvolí modrou, pak by měly být její odstíny dostatečně světlé a veselé. Jarní typy tak mohou s úspěchem nosit akvamarínovou, tyrkysovou nebo chrpovou. Ženy jarního typu by měly naopak být obezřetné k tmavým a pronikavým barvám. Pro jarní typy se stejně jako pro podzimní hodí zlaté šperky a dále také kůže, dřevo a drahé kameny v teplých barvách.

Letní typ

Pro ženy letního typu je typická bledá pleť s chladným porcelánovým nebo olivovým podtónem. Přestože jejich pleť působí často citlivě a křehce, tak se velmi dobře opaluje, čím získává hnědo-olivový odstín. Vlasy jsou obvykle platinově blond, světle plavé nebo popelavě hnědé. Popelavý nádech je charakteristický také pro řasy a obočí. Nejběžnějšími barvami očí jsou stříbrná, šedomodrá, modrozelená, tmavomodrá a tmavě hnědá. Pro rty je typický chladný odstín růžové.

Letní typy by se měly líčit velmi decentně, jinak riskují, že budou vypadat "zmalovaně". Make-up by měl mít chladný, tlumivý podtón a proto při líčení preferujeme šedou, šedomodrou, vínovou, fialkovou nebo smaragdově zelenou. Charakteristický popelavý tón vlasů vede letní typy k častým experimentům s barvou vlasů. V těchto případech by se neměly používat příliš výrazné odstíny, aby tím nevznikl nadměrný kontrast mezi barvou vlasů a bledou pletí.

Oděv letního typu by měl být lazen do studených odstínů s namodralým podtónem. Ideálními barvami jsou denimová, šedomodrá, modrozelená, růžová, jemně fialová nebo bílá. Odstíny červené a růžové by měly být vždy chladné, tóny žluté pak tlumené, jakoby mléčné. Vhodnými doplňky jsou stříbrné šperky nebo šperky z bílého zlata (popř. platiny), perly, akvamaríny, opály nebo rubíny.

Podzimní typ

Pro podzimní typy je charakteristická světlá barva pleti s teplým béžovým nebo broskvovým podtónem. Pro jejich pleť jsou typické četné pihy a obtížné opalování (pleť při opalování červená a po opálení rychle vybledne). Vlasy a obočí jsou nejčastěji kaštanově hnědé, červenohnědé nebo tmavohnědé a obvykle jsou velmi bohaté. Ženy tohoto typu proto na rozdíl od letního typu s vlasy příliš neexperimentují (obvykle pouze zvýrazňují jejich přirozený charakter). Nejběžnějším zbarvením očí jsou odstíny hnědé nebo zelené. Pro make-up a líčení se hodí teplé zemité tóny a barvy podzimního listí (žlutá, zlatá, béžová, oříšková, medová, khaki nebo meruňková). Make-up by neměl být příliš těžký a proto volíme nejlépe transparentní make-upy s teplými podtóny. Pro rty, které jsou obvykle sytě červené, je ideální přírodní rtěnka v teplém tónu.

Barvy podzimu s typickými žlutými podtóny jsou vhodné také pro oblékání a doplňky. Olivová, khaki, béžová, písková nebo teplé odstíny hnědé jsou barvy, které nejlépe sluší právě podzimním typům. Na rozdíl od letních typů mohou ženy podzimního typu s úspěchem experimentovat s přírodními nebo exotickými materiály. Ideálními doplňky pro podzimní typy jsou zlaté šperky a doplňky z přírodních materiálů jako je dřevo, rohovina, jantar, peří nebo korály.

Zimní typ

Typickým rysem zimních typů jsou výrazné barevné kontrasty mezi světlou pletí se studeným až ledovým podtónem a tmavými vlasy, obočím, očima a rty. Ženy zimního typu mohou mít podobu "Sněhurky", která může mít světlé oči a její pleť je velmi světlá (opálením získá pouze jemný odstín) nebo jižanské "Carmen", jejíž oči jsou tmavé a pleť se velmi dobře opaluje (tento typ má na pleti velmi málo pih). Oči zimních typů jsou nejčastěji ledově modré nebo tmavě hnědé. Růžové (Sněhurka) nebo červené (Carmen) rty mívají charakteristický chladný namodralý podtón. Pro líčení a make-up se hodí především studené nebo neutrální bílé, růžové, červené, fialové nebo béžové odstíny. Zatímco líčení by mělo být přirozené a spíše světlé, tak rtěnka může být sytě červená, lesklá a výrazná.

V odívání by se měly zimní typy snažit vytvářet výrazné barevné kontrasty pomocí jasných chladných barev (ostře bílá, šarlatová, sytě růžová, tmavofialová, sytě modrá nebo azurová). Zimní typ je jediný, kterému sluší černá barva a výrazné vzory (puntíky, proužky, kostky nebo květinové vzory). Vyvarovat by se měl naopak světlým letním barvám, v nichž působí nevýrazně a teplým podzimním tónům, ve kterých působí vypadá unaveně. Ženám zimního typu sluší ledově bílé nebo černé perly a šperky ze stříbra, bílého zlata nebo platiny.


Petra Slavíková, 10. února 2015Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>Barvíte si vlasy?
Ano
59%
Ne
43%
Vybrané články
Jak pečovat o kosmetiku
Krása podle barevných typů
Rozhovor - Štěpánka Podroužková
Další články >
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů