Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   

Léto - hýčkejte si svou pleťV létě je naše pleť vystavena celé řadě negativních vlivů. Pokožka, která je dehydratována působením vysokých teplot, je současně vystavena škodlivému UV záření při slunění a změnám klimatu při cestování. V letním období je proto třeba pokožce poskytnout zvýšenou péči a pozornost.

Typy pleti

Péče o pleť by měla být, a to nejenom v létě, přizpůsobena typu naší pleti. Z tohoto pohledu rozlišujeme čtyři základní typy - mastnou, suchou, smíšenou a normální pleť.

  1. Mastná pleť: pleť je silnější, lesklá a působí pórovitě; často ucpané póry a výskyt akné; mastný filtr chrání pleť před vysušením a poškození, vrásky se díky tomu tvoří později; vyžaduje zvýšenou péči v období dospívání

  2. Suchá pleť: pleť je na pohled tenčí, po umytí vodou a vysušení vzniká pnutí a na obličeji se tvoří malé šupinky, nebo suché zarudlé flíčky; suchá pleť je méně odolná a má sklon k brzkému vzniku vrásek; vyžaduje zvýšenou péči s přibývajícím věkem

  3. Smíšená pleť: v tzv. T-zóně, která zahrnuje čelo, nos a bradu je pleť mastná; v ostatních partiích je naopak suchá; nejčastější typ pleti; vyžaduje nejnáročnější péči

  4. Normální pleť: ideální typ pleti; nenajdeme na ní akné, šupinky, ani flíčky; není nepříliš častá

Běžná péče

Ráno postačí pleť omýt vodou a použít denní krém určený pro náš typ pleti. Denní krém, který používáme v letním období, by měl být hydratační a současně by měl pleti poskytovat ochranu před nežádoucím UV zářením. Vedle zevní hydratace bychom měli tělu a pleti dopřát také dostatečnou vnitřní hydrataci ve formě minimálně 2 litrů tekutin za den.

Také při líčení je v létě vhodné používat make-up či tónovací pleťové krémy s ochranným faktorem. Místo klasické tvářenky můžeme použít tónovací perly, které zajistí přirozenější vzhled. Ať už kvůli vodním radovánkám, nebo nadměrnému pocení, je v letních měsících lepší používat voděodolné řasenky, oční stíny a rtěnky, které by měly navíc obsahovat také hydratační složku. Praktickým voděodolným líčením je permanentní make-up a obarvení řas a obočí v kosmetickém salonu, které vydrží jeden až dva měsíce.

Každý večer pleť nejprve očistíme a poté naneseme regenerační noční krém, díky kterému bude ráno naše pleť odpočatější a vyživená díky vitaminům a enzymům, které tyto krémy zpravidla obsahují. V letním období bychom měli jednou nebo i dvakrát týdně provádět peeling obličeje a rtů.

Ochrana pleti při slunění

Zpočátku, než se pokožka mírně opálí, používejte krémem s vysokým ochranným faktorem, přičemž dbejte na to, aby byla jeho vrstva dostatečně silná a souvislá. Dále se tento krém doporučuje používat na ochranu obličeje, kde je pleť zhruba třikrát tenčí než na jiných částech těla. Vhodné je také použití speciálních ochranných přípravků na rty a na vlasy.

Ochranné krémy aplikujeme minimálně 15 minut před tím, než budeme vystaveni slunečním paprskům, aby měly dostatek času se vstřebat a začít působit. Než se ochranný krém zasákne, tak bychom měli dbát také na to, aby nebyl setřen oblečením. Ochranné přípravky je vhodné obnovovat nejlépe každé dvě hodiny a pokaždé, když přijdou do styku s vodou. Kromě vody je opalovací krém smýván také potem a otírán do ručníku nebo lehátka. Při používání ochranných krémů mějte na paměti, že staré otevřené krémy tvoří živnou půdou pro bakterie, které krém znehodnocují. Pro každou sezónu si raději pořiďte nový a nepoužívejte zbytky z předchozích let. Reakce pokožky by vás mohla nemile překvapit.

Pleť chraňte i tehdy, pokud nejste na přímém slunci. I když je zatažená obloha, tak na pokožku mohou dopadat až tři čtvrtiny slunečního záření. Ve stínu to může být až polovina a stejně množství paprsků projde metr pod vodní hladinu. Pokud na sobě nemáte speciální oděv s UV ochranou z prodyšných hi-tech vláken, tak není spolehlivou ochranou před sluncem ani oblečení. Například běžné bílé tričko propustí až 70% paprsků. V tomto směru platí, že čím tmavší oděv, tím méně záření propustí. Nezapomínejte také, že sluneční paprsky se odráží od vodní hladiny. Pokud se opalujete na pláži přímo u vody, musíte se chránit více, než pokud ležíte doma na balkoně. Podobné je to při dovolené na horách, kde se paprsky odráží od sněhu a je zde také tenčí vrstva atmosféry.

Po dovolené

Po návratu z letní dovolené se naše pleť obvykle olupuje a mohou se na ní objevit červené žilky, pigmentové skvrny nebo akné. Pokožka tak reaguje na podráždění způsobené slunečním zářením, chlorovanou i slanou vodou, větrem a velkými teplotními rozdíly. V období po návratu z dovolené bychom měli pokožku dostatečně hydratovat a zregenerovat zklidňujícími krémy obsahujícími D-panthenol, selen a vitaminy C a E, které zlepší také kvalitu nehtů a vlasů.


Petra Slavíková, 8. srpna 2014Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>Barvíte si vlasy?
Ano
59%
Ne
43%
Vybrané články
Jak vybrat parfém?
Bronzová pokožka bez sluníčka
Rozhovor - Petra Měchurová
Další články >
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů