Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   

Péče o pleť v ziměTypické zimní počasí představuje pro naši pokožku zvýšenou zátěž. Pleť se musí v zimě vyrovnávat nejenom s vysokými teplotními rozdíly, suchým vzduchem, mrazy a intenzivními slunečními paprsky, ale také mnoha vrstvami oděvů s vysokým podílem umělých materiálů.

Pleť

V mrazivých zimních dnech je utlumena činnost mazových žláz, což vede společně se suchým vzduchem, větrem a vysokými teplotními rozdíly k jejímu nadměrnému vysušení a narušení. Použití hydratačních přípravků s vysokým obsahem vody je však vhodné pouze na noc nebo v době, kdy není naše pleť vystavena mrazivým teplotám. Při pobytu na mrazu pleť ochraňujeme mastnými krémy, kterými vykompenzujeme sníženou činnost mazových žláz. Ochrannou funkci má v zimních měsících také make-up, který vytváří jakýsi štít proti škodlivinám. Líčení odstraňujeme pokud možno ihned po návratu domů, přičemž používáme šetrné přípravky a příliš na pleť netlačíme.

Ráno omýváme obličej vlažnou vodou minimálně půl hodiny před ochodem z domu, nebo ji raději vyčistíme pomocí pleťového mléka. Jednou či dvakrát týdně používáme zklidňující a vyživující masky nebo šetrný peeling. V zimě je obzvlášť vhodné používat výživnou kosmetiku obsahující vitaminy (především vitaminy A a E), která pomáhá předcházet podráždění, zarudnutí, vzniku suchých šupinek a prasklinek. Pokud je naše kůže citlivá a náchylná k vysychání, tak aplikujeme zklidňující krém pro citlivou pleť.

Ruce bychom měli v zimě chránit nošením rukavic a používáním krému na ruce. Zvýšenou péči si zaslouží také naše nohy, pro jejichž regeneraci můžeme používat speciální peelingové masky. Kvůli mnoha vrstvám oblečení se zvýšením podílem umělých vláken, které často nosíme v chladném a mrazivém počasí, nemůže naše pokožka dostatečně dýchat a více se potí. Měli bychom proto preferovat oděvy s dobrou prodyšností vyrobené nejlépe z z přírodních materiálů.

Rty

Rty jsou během zimních měsíců často popraskané a podrážděné. Ráno i večer je proto ošetříme vyživujícím balzámem s vysokým podílem olejů, které rty ochraňují a zvláčňují (nejlépe doplněné vitaminem E nebo včelím voskem). Během dne je pak dobré používat rtěnku a neustále mít po ruce jelení lůj. Pokud jsme nemohli předejít nadměrnému vysušení rtů, namažeme je vazelínou, kterou necháme několik minut působit. Jestliže nám rty popraskají, můžeme je potřít vrstvičkou medu, který necháme působit zhruba 20 minut.

Vlasy

Vlasy se vlivem nízkých teplot oslabují, třepí, lámou nebo dokonce vypadávají. Přes zimu proto používáme speciální šampony a balzámy, které vlasy chrání a hydratují po celé jejich délce. Vedle toho můžeme na vlasy aplikovat také zábaly, které je regenerují a zvyšují jejich lesk. Výbornou ochrannou je pro vlasy v mrazivých dnech čepice, pod nimiž nejsou vlasy bezprostředně vystaveny nepříznivým klimatickým podmínkám.

Na lyžích

Při zimním pobytu na horách je náš organizmus vystaven, podobně jako za letních dovolené u moře, zvýšenému působení škodlivého UV záření. Zpočátku, než se pokožka mírně opálí, používejte krémem s vysokým ochranným faktorem, přičemž dbejte na to, aby byla jeho vrstva dostatečně silná a souvislá. Vhodné je také použití speciálních ochranných přípravků na rty, popř. i na vlasy.

Ochranné krémy aplikujeme minimálně 15 minut před tím, než budeme vystaveni slunečním paprskům, aby měly dostatek času se vstřebat a začít působit. Než se ochranný krém vsákne, tak bychom měli dbát také na to, aby nebyl setřen oblečením. Ochranné přípravky je vhodné obnovovat nejlépe každé dvě hodiny a pokaždé, když přijdou do styku se sněhem nebo vodou. Při používání ochranných krémů mějte na paměti, že staré otevřené krémy tvoří živnou půdou pro bakterie, které krém znehodnocují. Pro každou sezónu si raději pořiďte nový a nepoužívejte zbytky z předchozích let. Reakce pokožky by vás mohla nemile překvapit.

Pleť chraňte i tehdy, pokud nejste na přímém slunci. I když je zatažená obloha, tak na pokožku mohou dopadat až tři čtvrtiny slunečního záření. Nezapomínejte také, že sluneční paprsky se odrážejí od sněhové pokrývky.


Petra Slavíková, 10. prosince 2014Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>Barvíte si vlasy?
Ano
59%
Ne
43%
Vybrané články
Jak pečovat o kosmetiku
Krása podle barevných typů
Rozhovor - Štěpánka Podroužková
Další články >
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů