Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   

Bronzová pokožka bez sluníčkaCo dělat, pokud se chceme opálit v zimních měsících nebo pokud se naše pleť přirozeně neopálí? V těchto případech můžeme volit mezi samoopalovacími přípravky a opalováním v soláriu. Jaké jsou jejich přednosti a nedostatky?

Samoopalovací přípravky

 
Samoopalovací krémy, mléka nebo spreje představují alternativu pro rychlé zbarvení pleti bez vystavování se škodlivým ultrafialovým paprskům. Výhodou samoopalování je také to, že jej mohou použít i ti, kteří se díky svému fototypu jinak neopálí. Při samoopalování bychom však měli mít na vědomí, že se tím na rozdíl od slunění nezvyšuje přirozená ochrana pleti před UV zářením.

Před aplikací samoopalovacích přípravků je nutné pleť nejprve očistit a použít tělový peeling, při kterém se z pokožky odstraní odumřelé pleťové buňky (pečliví bychom měli být zejména u sušších partií kolem kolen a loktů). Předpokladem pro kvalitní a rovnoměrné samoopálení je odstranění chloupků. Několik hodin před aplikací je vhodné použít tělové mléko. Poté bychom již neměli na pleť použít žádné další přípravky.

Abychom předešli vzniku skvrn na snědé pokožce, tak pečlivě dbáme na rovnoměrné nanesení a rozetření samoopalovacího přípravku a to především v blízkosti kolen a loktů. Na dokonalé zaschnutí potřebují samopalovací přípravky 15 až 30 minut. Do této doby bychom měli dávat pozor, abychom si je z těla neotřeli například při oblékání a tím si současně neobarvili své oblečení. Po nanesení samoopalovacího přípravku si pečlivě umyjeme ruce, abychom si nechtěně neobarvili také dlaně. Zkontrolovat bychom měli také, jestli jsme přípravek nenanesli na chodidla, rty nebo nosní dírky. Bezprostředně po proceduře bychom se neměli potit nebo sprchovat. Účinek samoopalovacího přípravku se plně projeví v průběhu několika hodin. Pokud se samoopalování neopakuje (ideálně po 3 - 4 dnech), tak zbarvení pokožky vydrží zhruba týden, v jehož průběhu postupně vybledne.

Většina těchto přípravků obsahuje látku DHA. Ta reaguje s aminokyselinami v kůži a podporuje produkci pigmentu. Díky tomu můžete za několik hodin získat zbarvení v podstatě shodné s tím, které vzniká při slunění venku.

Solária

Opalování v soláriu, které je umělým zdrojem ultrafialového záření, je velmi podobné přirozenému slunění. Při pobytu v soláriu tak naše pleť ztmavne pigmentací, čímž se na rozdíl od bronzu získaného pomocí samoopalovacích přípravků, stane odolnější vůči UV záření. Daní za rychlé opálení ze solária je zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže a její předčasné stárnutí.

Intenzita opalování v soláriu se stanovuje individuálně podle fototypu. Toto členění rozděluje lidi do čtyř základních skupin, podle jejich fyziologických rysů a charakteristické reakce na sluneční záření.

  1. Fototyp 1 - velmi světlá pleť s velkým množstvím pih, blond nebo nazrzlé vlasy a světlé oči (zhruba 2 % populace). Na sluneční paprsky je velmi citlivý, při slunění se téměř vždy spálí a jeho pleť neztmavne.
  2. Fototyp 2 - světlá pleť, blond nebo světle hnědé vlasy a modré, šedé nebo zelené oči (zhruba 12 % populace). Poměrně snadno se spálí a jeho pleť tmavne sluněním pouze mírně.
  3. Fototyp 3 - světle hnědá pleť bez pih, kaštanové vlasy a hnědé oči (zhruba 78 % populace). Dobře se opaluje a spálí se málokdy.
  4. Fototyp 4 - tmavá pleť, vlasy i oči (zhruba 8 % populace). Velmi dobře se opaluje, spálí se pouze výjimečně.
Doporučenou dobu opalování pro jednotlivé fototypy a typy solária určuje tabulka opalovacích časů. Obecně platí, že pro lidé s nižším typem fototypu, jejichž pokožka je více citlivá na UV záření a kteří se obtížněji opalují, by měli v soláriu trávit kratší dobu. Lidem s fototypem 1 se opalování v soláriu nedoporučuje vůbec. V žádném případě by se nemělo v soláriu opalovat více než jednou denně. Po návštěvě solária bychom se neměli ani slunit na slunci.

Před vstupem do solária z pokožky odstraníme veškeré kosmetické přípravky (make-up, parfémy atp.), které by mohli po styku s UV zářením vyvolat podráždění pokožky. Při opalování v soláriu se používá speciální solární kosmetika, která nejenom chrání pleť, ale také napomáhá rychlému a kvalitnímu opálení. Protože UV paprsky pronikají víčky, tak v soláriu používáme speciální ochranné brýle.

Po opalování v soláriu pleť ztmavne v průběhu 1 - 2 dní, kdy dochází k tvorbě pigmentu. Pokud se opalování neopakuje, tak zbarvení pokožky vydrží podle fototypu 2 - 4 týdny.

Petra Slavíková, 9. dubna 2015Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>Barvíte si vlasy?
Ano
59%
Ne
43%
Vybrané články
Jak pečovat o kosmetiku
Krása podle barevných typů
Rozhovor - Štěpánka Podroužková
Další články >
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů