Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   

Vychutnejte si sluneční paprskySlunění je pro většinu z nás neoddělitelnou součástí léta a zároveň také největší příležitostí k získání atraktivního bronzového zbarvení pleti. Se sluněním jsou ale také spjata nemalá rizika, která mohou pokazit letní radovánky nebo být dokonce příčinou vzniku závažných onemocnění.

Sluneční záření

Sluneční paprsky obsahují vedle jasu také infračervené a ultrafialové záření. Zatímco ultrafialové záření typu B (UVB), které je původcem opálení nebo spálení pokožky, působí především na povrchovou vrstvu pleti, tak dlouhovlnné ultrafialové záření typu A (UVA) proniká hluboko do kůže a způsobuje tvorbu předčasných vrásek, pigmentových skvrn a nádorů. Na rozdíl od UVB prochází ultrafialové záření typu A i sklem, takže se před ním neschováte do auta ani za okno hotelového pokoje.

Ultrafialové záření obsažené ve slunečních paprscích vyvolává v našem těle tvorbu melaninu, díky němuž získává pleť tmavší odstín. Tento pigment vytváří v pokožce jakýsi slunečník, v jehož stínu je skryto jádro buňky obsahující DNA s genetickou informací. Pokud by celý tento proces neprobíhal, kožní buňky by mohly mutovat a měnit se v rakovinné. Jako prevence před UV zářením slouží přípravky s tzv. ochranným faktorem. Například při použití krému s ochranným faktorem 50, může pokožka bez poškození absorbovat padesátkrát větší dávku slunečního záření.

Fototypy

Při opalování byste se měli orientovat podle svého fototypu. Toto členění rozděluje lidi do čtyř základních skupin, podle jejich fyziologických rysů a charakteristické reakce na sluneční záření.

  1. Fototyp 1 - velmi světlá pleť s velkým množstvím pih, blond nebo nazrzlé vlasy a světlé oči (zhruba 2 % populace). Na sluneční paprsky je velmi citlivý, při slunění se téměř vždy spálí a jeho pleť neztmavne.
  2. Fototyp 2 - světlá pleť, blond nebo světle hnědé vlasy a modré, šedé nebo zelené oči (zhruba 12 % populace). Poměrně snadno se spálí a jeho pleť tmavne sluněním pouze mírně.
  3. Fototyp 3 - světle hnědá pleť bez pih, kaštanové vlasy a hnědé oči (zhruba 78 % populace). Dobře se opaluje a spálí se málokdy.
  4. Fototyp 4 - tmavá pleť, vlasy i oči (zhruba 8 % populace). Velmi dobře se opaluje, spálí se pouze výjimečně.

Ochrana pleti při slunění

Zpočátku, než se pokožka mírně opálí, používejte krémem s vysokým ochranným faktorem, přičemž dbejte na to, aby byla jeho vrstva dostatečně silná a souvislá. Dále se tento krém doporučuje používat na ochranu obličeje, kde je pleť zhruba třikrát tenčí než na jiných částech těla. Vhodné je také použití speciálních ochranných přípravků na rty a na vlasy.

Ochranné krémy aplikujeme minimálně 15 minut před tím, než budeme vystaveni slunečním paprskům, aby měly dostatek času se vstřebat a začít působit. Než se ochranný krém zasákne, tak bychom měli dbát také na to, aby nebyl setřen oblečením. Ochranné přípravky je vhodné obnovovat nejlépe každé dvě hodiny a pokaždé, když přijdou do styku s vodou. Kromě vody je opalovací krém smýván také potem a otírán do ručníku nebo lehátka. Při používání ochranných krémů mějte na paměti, že staré otevřené krémy tvoří živnou půdou pro bakterie, které krém znehodnocují. Pro každou sezónu si raději pořiďte nový a nepoužívejte zbytky z předchozích let. Reakce pokožky by vás mohla nemile překvapit.

Pleť chraňte i tehdy, pokud nejste na přímém slunci. I když je zatažená obloha, tak na pokožku mohou dopadat až tři čtvrtiny slunečního záření. Ve stínu to může být až polovina a stejně množství paprsků projde metr pod vodní hladinu. Pokud na sobě nemáte speciální oděv s UV ochranou z prodyšných hi-tech vláken, tak není spolehlivou ochranou před sluncem ani oblečení. Například běžné bílé tričko propustí až 70% paprsků. V tomto směru platí, že čím tmavší oděv, tím méně záření propustí. Nezapomínejte také, že sluneční paprsky se odráží od vodní hladiny. Pokud se opalujete na pláži přímo u vody, musíte se chránit více, než pokud ležíte doma na balkoně. Podobné je to při dovolené na horách, kde se paprsky odráží od sněhu a je zde také tenčí vrstva atmosféry.

Péče o pleť po slunění

Péči o pleť po slunění provádíme pomocí speciálních přípravků, které dodají pokožce vláhu a kompenzují poškození vzniklá během pobytu na slunci. Nejprve je však třeba kůži osprchovat a očistit ji od slané vody a písku.

Alergie

Častým průvodcem slunění je výskyt alergií na slunce nebo některé typy ochranných krémů. Příznakem alergie na slunce jsou puchýřky nebo krupička, které mohou nepříjemně svědit. Tato alergická reakce většinou po několika dnech zmizí. Do té doby je nutné postižená místa pečlivě chránit.

Riziko vzniku rakoviny kůže

Dodržování zásad správného opalování je velmi důležité jako prevence proti vzniku melanomu kůže. Tento nádor se objevuje nejčastěji u lidí, kteří patří mezi fototyp jedna a dva. Riziko vzniku onemocnění se zvyšuje u jedinců, kteří se v dětství vícekrát spálili a dřívějším výskytem melanomu u jiného člena rodiny.


Petra Slavíková, 11. července 2014Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>Barvíte si vlasy?
Ano
59%
Ne
43%
Vybrané články
Jak vybrat parfém?
Bronzová pokožka bez sluníčka
Rozhovor - Štěpánka Podroužková
Další články >
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů