Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   

Wellness pro zdraví a krásuModerní termín wellness se používá pro označení relaxačních a rehabilitačních aktivit, které napomáhají ke zlepšení tělesné a duševní kondice. Na rozdíl od jiných přístupů je pro wellness charakteristická pohybová aktivita, která je hlavní součástí procesu relaxace a rehabilitace a která významně napomáhá k uvolnění stresu a duševního napětí. Označení wellness, které má širší význam než fitness nebo spa, se používá také pro označení specifického životního stylu.

K rozvoji wellness dochází v průmyslově vyspělých zemích od druhé poloviny 19. století jako reakce na snižující se podíl fyzické práce, vznik sedavého způsobu života, rostoucí podíl vysokokalorických pokrmů a rostoucí životní úroveň, která umožňuje vynakládání času a prostředků na relaxační a rehabilitační aktivity a tím i rozvoj tohoto typu služeb v rozvinutých ekonomikách. V některých firmách je dnes welness součástí systému odměňování zaměstnanců v podobě poukázek na nejrůznější regenerační programy.

V České republice zažívá wellness konjunkturu po přelomu milénia. Dnešní nabídka wellness aktivit je velmi bohatá a zahrnuje širokou škálu wellness programů, center, klubů, pobytů nebo wellness kurzů. Jejich nabídku lze nejsnáze najít na internetu, kde existují specializované stránky a katalogy. Mezi běžně dostupné wellness aktivity patří vedle tradičních pohybových aktivit například kalanetika, aerobik nebo spinning. Běžnou součástí wellness jsou také masáže, koupele a sauny.

Velkou předností wellness je to, že se mu lze věnovat v každém věku. Pokud se pro wellness rozhodneme, tak bychom měli nejprve navštívit fyzioterapeuta, který vyšetří naši pohybovou soustavu a doporučí vhodnou míru zátěže, popřípadě terapii, která odstraní nebo bude kompenzovat její nedostatky. Pokud tak neučiníme, tak bychom se měli vyvarovat jednostrannému zatěžování pohybového aparátu a fyzioterapeuta vyhledat v případě vzniku bolestí nebo disbalancí.


Petra Slavíková, 14. září 2014Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>Barvíte si vlasy?
Ano
59%
Ne
43%
Vybrané články
Jak vybrat parfém?
Péče o pleť v zimě
Rozhovor - Gabriela Krejcarová
Další články >
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů