Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   

Základní výzbroj pro vaši krásuPro dosažení krásy potřebujeme mocné zbraně v podobě široké škály kosmetických přípravků a pomůcek. Základem našeho arzenálu je výzbroj, kterou máme soustředěnou doma pro každodenní péči a líčení. Některé vybavení nosíme dokonce stále při sobě připravené k okamžitému použití v našich taškách a kabelkách.

Oči

Líčení očí začínáme tužkou na oči nebo tekutými linkami, které nanášíme kolem řas horního, popřípadě i dolního víčka. Poté pokračujeme s očními stíny. Jako základ použijeme světlý odstín, na který nanášíme tmavší barvy. Oční stíny se dělí na suché, ty nanášíme pomocí štětečku, a mastné, které máme nejčastěji v tyčince nebo tubě. Řasy lze natočit pomocí speciálních kleštiček a zvýraznit použitím řasenky (může být i voděodolná). Je-li obočí světlé a nevýrazné, můžeme jej dokreslit pomocí tužky na obočí, popřípadě si ho nechat vytetovat nebo vykreslit v kosmetickém salonu. Abychom se vyvarovali očních infekcí, tak líčidla používáme pouze po dobu vyznačené trvanlivosti. Zatímco suché oční stíny a tužky mají obvyklou minimální obvykle trvanlivost 24 měsíců, tak oční linky, mastné stíny a řasenky je vhodné spotřebovat již do tří měsíců.

Ústa

Většina žen používá rtěnku nebo lesk na rty. Zde si můžeme vybrat z velmi široké škály barevných odstínů a příměsí (vitaminů, minerálů nebo např. UV filtru). Jednoduchým trikem pro získání výraznější barvy nebo přirozenějšího vzhledu je nanášení rtěnky pomocí štětečku. Ke zvýraznění můžeme použít konturovací tužku, kterou obkroužíme linii rtů a posléze ji lehce přejedeme prstem nebo vatovou tyčinkou, aby kontura nebyla příliš ostrá a nepůsobila nepřirozeně. Obvyklá trvanlivost rtěnek a lesků na rty je 24 měsíců.

Obličej

Základem pro líčení obličeje je make-up, který nanášíme a roztíráme prsty, popřípadě houbičkou. Pro uhlazení pokračujeme nanášením pudru pomocí štětečku či labutěnky. Pro zdravý vzhled nebo pro optické vytvarování obličeje použijeme tvářenku, kterou nanášíme pomocí štětečku na lícní kosti. Akné a obdobné lokální nedostatky pleti nám pomůže zakrýt korekční tyčinka. Zatímco make-upy na bázi oleje mohou zůstat kvalitní až po dobu 18 měsíců, make-upy na bázi vody vydrží většinou pouze 12 měsíců. Pudry, tvářenky a suché oční stíny jsou díky svému složení velmi trvanlivé. Nikdy by však neměly zvlhnout, a pokud zhrudkovatí, měli bychom si raději pořídit nové.

Odlíčení

Odličovat bychom se měli jak nejdříve je to možné, abychom pleť zbytečně nezatěžovali. K tomu jsou určeny kosmetické tampony a odličovače (na oči používáme speciální odličovače). K odstranění odumřelých pleťových buněk používáme peeling, který představuje mycí krém s brusnými částečkami z polyetylenu, mořského písku, mandlových otrub nebo rozemletých meruňkových jader. Peeling vmasírujeme do vlhké pokožky a následně smyjeme. Osoby s mastnější pletí pak mohou používat i speciální kartáček, který nejenom důkladně odstraní všechny nečistoty, ale také pleť promasíruje.

Vlasy

Do základní výbavy patří hřebeny a kartáče na rozčesávání a tvarování vlasů při vysoušení fénem. Ty doplňují natáčky, kulmy, žehličky a chemické přípravky pro snadnější tvarování a udržování vlasů (vosky, tužidla a laky). Pro pravidelné mytí vlasů bychom si měli vybrat šampon, který odpovídá typu vlasů (suché, mastné, s lupy atp.). Šampony dnes obsahují vedle mycí látky také nejrůznější složky, jejichž prostřednictvím se upravuje pH, nebo které hydratují a vyživují vlasovou pokožku. Vedle šamponů se nyní již běžně používají kondicionéry, které ochraňují barvu a lesk, hydratují vlasovou pokožku a dodávají vlasům hebkost.

Šampony a kondicionéry nikdy neředíme v lahvičce, ale ve zvláštní nádobce nebo ve dlaních. Voda, která se dostane do lahvičky s šamponem nebo kondicionérem se v nádobě kazí a přípravky znehodnocuje. Zbytky přípravků nikdy nesmícháváme dohromady a to ani tehdy, pokud se jedná o identické produkty.

Tělo

Podobně jako u šamponů, tak i u pleťových mýdel a krémů si volíme přípravky vyvinuté pro náš typ pleti. Pokud tělové krémy nepoužíváme, pak jsou vhodná tělová mýdla, gely nebo oleje, které pokožku zároveň hydratují a vyživují. K masáži míst náchylných k celulitidě můžeme využít masážní houbu nebo účinnější kartáč, kterým podpoříme lymfatický odtok. Tělový krém bychom měli používat alespoň jednou denně. Při pravidelném používání regeneračních krémů nebo olejů, které obsahují hydratační složky, vitaminy a enzymy, je pleť svěžejší a vitálnější.

Trvanlivost pleťových krémů se pohybuje od 12 do 24 měsíců. Obecně zde platí nepřímá úměrnost mezi obsahem vody a trvanlivostí. Čím více vody tyto krémy obsahují, tím kratší je jejich životnost. Trvanlivější jsou také produkty, které nepřijdou do přímého styku s pokožkou a přípravky v baleních s malým otvorem, který zabraňuje průniku vlhkosti a mikroorganismů. K odebírání přípravku používáme špachtličku nebo jiný dávkovač, abychom do něj nezanášeli mikroorganismy, které by jej mohli znehodnotit.


Petra Slavíková, 10. března 2015Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>Barvíte si vlasy?
Ano
59%
Ne
43%
Vybrané články
Jak pečovat o kosmetiku
Základní výzbroj pro vaši krásu
Rozhovor - Gabriela Krejcarová
Další články >
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů